PR článek pana Starosty Starého Města

23.06.2026

Iniciativa obyvatel Trávníku, kteří sepisují petici proti přístavu Slovácko ve Starém Městě, nejspíš nic nezmění. Jejich kroky podle expertů maximálně pozdrží vydání stavebního povolení, o které už Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC), jakožto investor, požádalo. Se zahájením stavby počítá v příštím roce.

Přístav ve Starém Městě byl ještě donedávna proti srsti jen ekologickému spolku Děti Země. Když jeho žalobu Krajský soud v Brně zamítl, zdálo se, že připravovaná výstavba má umetenou cestičku…

Jenže na jaře se ozvali obyvatelé Trávníku, kteří rozjeli petiční akci. Obávají se zvýšení dopravní zátěže, hluku, emisí a vůbec zhoršení kvality života. "O výstavbě přístavu se bavíme už skoro deset let, v roce 2018 byla vybrána nejvhodnější lokalita a před dvěma lety po veřejném projednání proběhla nutná změna územního plánu. Obyvatelé Trávníku během procesu jeho schvalování nic nerozporovali, žádné námitky jsme od nich neslyšeli. Když je stavební úřad informoval o zahájení stavebního řízení, jejich reakce nás překvapila," komentoval petiční iniciativu Martin Zábranský, starosta Starého Města.

Radnice se ale k problému postavila čelem a svolala na začátek června setkání s ŘVC ČR, investorem díla za 500 milionů korun. Na diskuzi do velkého sálu přišlo kolem 50 lidí, po dvou hodinách se rozešli v klidu domů. "Ředitelství vodních cest odprezentovalo záměr realizace přístavu, včetně průběhu výstavby a provozu, město zase představilo následnou výstavbu parku v jeho okolí, který poslouží jako místo pro setkávání, relaxaci a odpočinek. A pak přišel prostor na dotazy," uvedl Zábranský s tím, že diskuze probíhala věcně, v klidu, bez negativních emocí.

Petenti se zajímali třeba o provedení studií s ohledem na zatížení lokality hlukem, prachem a dopravou. Na setkání však vystoupili také příznivci přístavu, ať už ze strany obyvatel, provozovatelů malé lodní dopravy nebo organizací, těžících z cestovního ruchu na Baťově kanále. "Každá výstavba přináší omezení. Když jsme bourali Školní hospodářství, lidé v okolních bytovkách a rodinných domech se rovněž potýkali s dočasně zhoršenými životními podmínkami. Jakmile se ale přístav postaví, lokalita získá na významu nejen pro občany města, ale také místní faunu i floru. Získáme pěkné místo na trávení volného času, relaxaci a setkávání," je přesvědčený Zábranský.

Jestliže přístav Slovácko je výhradně investicí ŘVC, město se po jeho otevření postará o vybudování sousedícího parku, který vyroste na aktuálně intenzivně obdělávané orné půdě. "Máme na stole studii, která počítá s masivní výsadbou stromů, ale i vznikem menších mokřadů a tůní pro obojživelníky a plazy. Investujeme do mlatových cest, mobiliáře, promenády po pravém břehu řeky Moravy a místa setkávání s veřejným grillpointem," prozradil v kostce starosta s tím, že město plánuje veřejné projednání nad konečnou podobou parku.

ŘVC podniká veškeré kroky ke stavbě přístavu pro 50 menších plavidel, včetně provozní budovy s hygienickým zázemím, servisního centra a parkoviště pro více než 30 aut. Státní podnik začátkem roku podal žádost o stavební povolení. Otázkou zůstává, jak moc řízení ovlivní petenti, kteří nejspíš využijí všech zákonných prostředků. "Je to jejich legitimní nárok, realizaci tak mohou oddálit. Na městský úřad zatím žádná petice nedorazila, na druhou stranu projekt má rovněž své příznivce, kteří jsou připraveni projekt podpořit podpisem," zdůraznil Zábranský.

autor: Petr ČECH 

https://www.idobryden.cz/zpravy/petenti-kormidlem-dejin-neotoci-pristav-slovacko-ceka-na-stavebni-povoleni-64576.html
Share