Informace ze zasedání zastupitelstva ze dne 22.6.2026 k bodu č. 26 - Přístav Slovácko a železniční přejezd na Vyhlídce

23.06.2026

Rušení přejezdu na Vyhlídce a nepěkná hra vedení města kolem přístavu Slovácko

Pondělní zasedání zastupitelstva města Staré Město (22. 6. 2026) nepřineslo žádné nové zásadní informace ve věci podaného podnětu či podané PETICE proti výstavbě Rekreačního přístavu Slovácko v lokalitě Trávníky za drahou. Atmosféra v sále ukázala na hlubokou propast mezi názorem radnice a lidmi, kteří v této lokalitě žijí. A také na to, že když jde o zásadní rozhodnutí, radnice umí být až podezřele rychlá.

Železniční přejezd na Vyhlídce

Správa železnic zástupci města (starosta) na společné schůzce údajně oznámila, že kvůli elektrizaci tratě musí být zrušen ve Starém Městě jeden ze dvou přejezdů. Vedení města bez argumentů, bez pokusu o vyjednávání, bez obrany souhlasilo.

Až teď, když se ukázalo, že občané by mohli mít názor, se radnice pokusí celou věc znovu projednat. Jestli bude pan starosta tentokrát asertivnější, je otázka. Zatím to vypadá, že Správa železnic má větší respekt než vlastní občané. Možné však je, že se to vedení města naopak hodilo, kvůli v budoucnu plánované výstavbě rodinných domů či bytových domů v lokalitě Habeš (bývalá dolní drůbežárna).

Přístav Slovácko - utajování informací a prozatímní ignorování petice

Jako podavatelé podnětu a PETICE musíme konstatovat, že ani po dvou jednáních zastupitelstva jsme neobdrželi písemné odpovědi. Zastupitelé je měli, ale nám je neukázali. "Prý je teprve pošlou". Kdyby to tak mohli zaslat nejlépe až po kolaudaci přístavu, že?

Mezitím si zastupitelé odhlasovali, že rada města může jednat podle stávající dokumentace a činit kroky k realizaci, a to i přesto, že dne 16. 6. 2026 byla na MÚ ve Starém Městě podána oficiální Petice občanů s 267 podpisy, která ještě nebyla řádně projednána.

Demokracie po staroměstsku, nejdřív rozhodnout, pak se případně ptát!

Webové stránky - gesto, které přichází příliš pozdě 

Aby radnice ukázala, jak moc jí záleží na informovanosti občanů, slavnostně oznámila, že zřídí speciální webové stránky, kde se lidé budou moci seznámit s dokumentací a závaznými stanovisky. Bravo! Jen si dovolím drobnou poznámku, ty stránky už existují. A občané si je mohou číst již dva měsíce a také je skutečně čtou. Statistiky to potvrzují.

Takže radnice vlastně slavnostně oznámila, že vytvoří něco, co už dávno je!

Diskuse a otázky občanů 

Diskuse byla přísně omezena na dvě otázky na občana, aby se to náhodou nezvrhlo v nějaké nepříjemné dotazování.

1) Ekonomický přínos? Nikdo nic neví, ale všichni doporučují

Ptali jsme se, zda si město nechalo spočítat ekonomický přínos přístavu pro Staré Město, protože zazněla argumentace občanů, že turisté půjdou zcela jistě do UH než do Starého Města. Odpověď: Ne. Vycházeli jsme pouze z marketingové a ekonomické analýzy, kterou si nechalo zpracovat ŘVC ČR.

Finanční výbor přesto výstavbu doporučil s odkazem na finanční přínosy. To je fascinující. Doporučit něco kvůli přínosům, které nikdo nezávislý fakticky nespočítal, to chce opravdu odvahu. Nebo fantazii.

2) Rozvoj lokality? Psi a kočárky jako argument

Oproti původně vítězné variantě na Loukách, která vzešla ze zpracované urbanistické studie,  nabízí lokalita Trávníky za drahou minimum prostoru pro další rozvoj. Vedení města však kontrovalo tvrzením, že se tam budou moci procházet lidé s kočárky a venčit psy.

To je krásné. Lidé tam totiž s kočárky a psy chodí už dnes. Takže radnice vlastně slibuje, že zachová to, co už existuje a funguje. Ano nějaký ten strom navíc by se v místě určitě hodil, ale již tu dávno mohl být.

A tvrzení o tůních ve vodní cestě? To už je spíš z říše fantasy.

Sliby versus fakta v projektové dokumentaci

Pan starosta již několikrát tvrdil, že peníze z prodeje pozemků (odhadovaných cca 9 milionů Kč) půjdou na park a zeleň. Dokumentace na stavebním úřadě ale říká něco jiného:

  • Staré Město je spoluinvestorem přístavu.

  • 6,9 milionu Kč půjde na asfaltovo-betonovou promenádu po hrázi.

  • Na park zbývá cca 2,1 milionu Kč.

A teď přichází ta největší absurdita:

Potřebujeme přístav za stovky milionů, abychom mohli vysadit zeleň za 2,1 milionu?

Opravdu Staré Město nemá ve svém rozpočtu 2,1 milionu korun na výsadbu zeleně? Musíme kvůli tomu prodávat pozemky a stát se spoluinvestorem přístavu?

Protože pokud město tvrdí, že bez přístavu by na zeleň nebyly peníze, pak je něco hodně špatně. Tyto peníze by se jistě během pár let našetřily nebo by lidé rádi i přispěli ze své kapsy.

A aby toho nebylo málo, tak park není ani součástí stavební dokumentace rekreačního přístavu Slovácko. Je to jen nezávazný slib. Takový ten typ slibu, který se dá snadno zapomenout. Třeba hned po volbách.

Naprostá ztráta důvěry ve vedení města

Když byl pan místostarosta konfrontován s fakty ohledně výše spoluinvestice města do asfaltovo-betonové pobřežní komunikace po hrázi ve výši 6,9 mil. Kč, prohlásil, že údaje se ještě budou měnit, že nemá jít o beton či asfalt. To je ale vyloučeno, jde o údaje ze souhrnné technické dokumentace, kterou v této fázi řeší stavební úřad.

Vedení města tak opět ukázalo, že:

  • neodpovídá na přímé otázky,
  • upravuje si realitu podle potřeby,
  • slibuje, co se mu zrovna hodí,
  • a své sliby nedodržuje.

V tuto chvíli musím konstatovat, že u nás  s věcí obeznámených osob panuje naprostá nedůvěra ve vedení města, a že v této věci nedělá to nejlepší pro své občany ani pro potenciální turistický rozvoj.



Share